Nerezový alebo kameninový drez - ktorý vyhrá vo vašej kuchyni?

Nerez alebo kamenina sú dva najčastejšie materiály, s ktorými sa môžeme stretnúť pri výbere kuchynského drezu. Hneď na začiatku je potrebné podotknúť, že oba materiály disponujú výhodami i nevýhodami. Je len na vás, ktorý materiál sa napokon stane vašou voľbou. V dnešnom článku sme sa zamerali na výhody a nevýhody oboch materiálov, ktorých znalosť vás pri rozhodovaní posunie vpred.

Nerezový drez – spoľahlivá voľba do každej kuchyne

Predstavuje klasiku, ktorou rozhodne nemôžete nič pokaziť. Medzi jeho výhody patrí fakt, že nerezová oceľ, z ktorej je nerezový drez vyrobený, disponuje schopnosťou automatickej regenerácie. Znamená to, že pri akomkoľvek poškodení dôjde kvôli kyslíku k vytvoreniu samostatnej ochrannej vrstvy. To je tiež dôvod, prečo nerezový drez nepotrebuje ďalšiu ochranu proti hrdzaveniu. Okrem toho je nerezový drez odolný i pri vysokých teplotách (to je tiež dôvod, prečo mu dávajú prednosť i kuchári v profesionálnych kuchyniach). Nerezový drez je i veľmi jednoduché udržiavať stále hygienicky čistý.

Nerezový drez má však i svoje nevýhody, medzi ktoré patrí usádzanie vodného kameňa alebo výskyt jemných škrabancov na jeho povrchu. Tieto javy je však možné minimalizovať použitím správnych čistiacich prostriedkov.

Nerezový alebo kameninový drez

Kameninový drez – štýlová záležitosť pre náročných

Vo väčšine prípadov sú vytvorené z granitu, ktorý vyniká mimoriadnou odolnosťou i jednoduchou údržbou. Je takmer nemožné rozbiť ho alebo poškriabať. Tak ako i v prípade nerezového drezu, i kameninový drez je možné jednoducho udržať hygienicky čistý.

Pozor si však treba dať pri manipulácii s hrncami, pretože kameninový drezy sú mimoriadne náchylné na tvorbu škvŕn (je však možné odstrániť ich špeciálnymi prostriedkami). Pri starostlivosti o kameninový drez je potrebné myslieť i na pravidelné odstraňovanie vápenatých solí, ktoré sa na povrchu usadzujú.

Nerez i kamenina si rozhodne nájdu svojich fanúšikov. Kameninové drezy sú dostupné v širokej škále rôznych farieb. Po čase však môže byť náročné zladiť navzájom rôzne kameninové prvky v kuchyni.

Nerezový alebo kameninový drez